Prof. Dr. Ali Osman Gürol Özgeçmiş

1959 Kırklareli doğumlu Ali Osman Gürol, İtalya’nın Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Bir ilaç firmasında ürün yöneticisi olarak görev yaptıktan sonra bir kamu kuruluşunda poliklinik hekimliği hizmetinde bulunmuştur.

1995’ten itibaren İstanbul Üniversitesi, Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü, İmmünoloji Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamış, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora programları çerçevesinde de İmmünoloji Doktorası yapmıştır.

Dr. Gürol spesifik olarak Langerhans adacık transplantasyonu konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak, A.B.D.’nin Harvard Üniversitesi, Joslin Diyabet Merkezi’nde insan adacık transplantasyonu çalışmalarına katılmıştır.

2007’nin Ekim ayında “Doçent Ünvanı” alan Dr. Gürol, Eylül 2009’da İmmünoloji Anabilim Dalı’nda Doçent Kadrosuna atanmıştır. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİYAM)’nin kurulma aşamasında aktif rol alan Ali Osman Gürol, aynı tarihte merkezin Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Aynı görevi devam etmekte olan Dr. Ali Osman Gürol 2016 yılında profesör kadrosuna atanmıştır. Almanya’nın Giessen Üniversitesi ile sürdürülen bir TÜBİTAK INTEN-C projesinde İstanbul Üniversitesi tarafının yöneticisi olarak görev almıştır. Türkiye’de insan pankreasından Langerhans adacık izolasyonu gerçekleştirmiş olan ilk ekibin üyesi olarak diyabetli hastalarda doku naklinin hayata geçirilmesi öncelikli hedefidir.